חג ט"ו בשבט חג לאילנות וחג בו נהוג לאכול משבעת המינים (חיטה, שעורה, גפן, תאנה ורימון) וכמו בכל חג ואירוע אחר המצוין בלוח השנה, רשתות המזון "קופצות" על ההזדמנות ומוציאות מן המחסנים שלל מוצרים, שלא בהכרח נתברכה בהם ארצנו – פירות מיובשים מכל מיני זנים וארצות, עמוסים חומרי שימור וצבעי מאכל (שכשמם לא הם – לא למאכל) מזיקים, שלמעשה אינם פרי אלא ממתק לכל דבר ועניין.

ניצבים בקדמת הסופר, צבעוניים ומושכים את העין כמו ממתקים בחנות ממתקים.

לשאלתך, "על מה אני לא ממליצה?"

אני אענה בחיוב – אני כן ממליצה לקרוא את האותיות הקטנות, אשר מופיעות על אריזות הפירות היבשים ולחפש את צבעי המאכל המלאכותיים המזיקים ביותר "צבעי זפת הפחם" - אלו הם הצבעים הצהובים, הכתומים, האדומים, השחורים, הסגולים והכחולים. צבעים אלה מופקים מנפט (הנוזל הדליק סמיך בצבע שחור, אשר קיים בנקודות מסוימות ברובד העליון של קליפת כדור הארץ ואשר משמש לזיפות כבישים) .

ישנה חובה על היצרן לציין במפורש על גבי האריזה את הימצאותם.

איך נזהה את הצבעים האלה?

קודם כל, לפי העין כל הנוצץ במקרה הזה – לא זהב הוא. פירות מיובשים, טבעיים לא צריכים להיות בצבעים בוהקים, נהפוכו.

ולמי שלא מזהה הנה רשימה קצרצרה :

אדומים:

מספרי  E122  E124

 129 E  אדום אלוורה. נמצא בתותים מיובשים למשל (נמצא כגורם להפרעות עיכול, פריחה בעור, הפרעות קשב וריכוז בילדים).

צהוב:

110 E  – "צהוב שקיעה", השם רומנטי ונעים אך תופעות הלוואי ממש לא. איפה אני מצאתי אותו? ב"מלון תאילנדי" מיובש.

ואני תוהה – האם מלון, שמגיע אלינו מתאילנד הוא אחד מסמלי חג ט"ו בשבט?

102 E טרטזין (צבע צהוב אשר  נקשר כגורם להיפראקטיביות, הפרעות קשב וריכוז, אלרגיות, אסתמה, גירודים, כאבי ראש וראייה מטושטשת), נמצא לעיתים בבננה מיובשת, לא אורגנית.

כחול מבריק:

133E  צבע "כחול מבריק" מזיק בפני עצמו, שמערבבים אותו יחד עם טרטזין (הצהוב) הם יוצרים את הצבע הירוק, שצובע את הקיווי המיובש.

ומדוע צריך לצבוע את הקיווי הירוק, בצבע ירוק? משום שיבוש פירות גורם לדהיית צבעם ואנחנו – ציבור הצרכנים, אוהבים "לאכול עם העיניים" ורגילים לראות ולאכול את הקיווי שלנו בצבע ירוק בוהק.

חשוב לציין שניתן להפיק את צבעי המאכל גם מחומרים טבעיים יותר כמו כורכום, תות שדה, אוכמניות ועוד.. ויש מגמה הולכת וגוברת של מעבר לשימוש בצבעים טבעיים, אך עדיין השימוש בצבעים המלאכותיים, המזיקים הוא שכיח, שכן אלה הם צבעים שקל להפיקם, עמידים מאוד וזולים.

ממה עוד כדאי להימנע?

גופרית – חומר שימור פופולרי מאוד בפירות מיובשים, אשר מוסף דרך קבע למשמשים, לצימוקים ועוד.

למה צריך גופרית? הגופרית שומרת על הצבע המקורי של הפרי (כפי שאמרתי תהליכי הייבוש, משנים את צבע הפרי). לעיתים ניתן לראות ברשימת הרכיבים את המילה "גופרית" ולעיתים היא תופיע תחת מספרים ( מספרי E 220,221,223  )או מילים אחרות כגון – "סולפיטים" .

מה הבעיה בגופרית? באנשים רבים היא תגרום לגזים, כאבי בטן, שלשולים, בחילות.

ראו את ההבדל בין משמש בסופר למשמש אורגני – הרגיל כתום והאורגני (ללא גופרית) הוא חום.

 

על אילו פירות מיובשים אני ממליצה?

  • תמרים - אני ממליצה לקנות תמרים מיובשים, שגדלו בישראל, כמובן. . אם אתם קונים בתפזורת וודאו שלא הוסף להם סוכר/גלוקוזה, אם אתם קונים חבילת תמרים-  קראו את רשימת הרכיבים שבה צריכה להופיע מילה אחת בלבד - "תמרים".

  • צימוקים מיובשים אורגניים, ארוזים – הצימוקים אשר נמכרים בתפזורת (גם בחנויות הטבע) הם לרוב מתוספים בגופרית.

  • תאנים מיובשות אורגניות ארוזות (ברשימת הרכיבים תופיע מילה אחת -  "תאנים").

  • משמשים מיובשים אורגניים (צבעם חום)

מילה על  לאגוזים ושקדים – אני ממליצה על רכישת אגוזי מלך בקליפתם ושקדים לא קלויים וללא מלח. תמיד ניתן לעשות לאגוזים קלייה קצרה בבית או להקפיץ מעט על המחבת.

רוצים לקבל רעיונות ל"ממתקי ט"ו בשבט" – היכנסו לעמוד המתכונים .

חג שמח

 

 

חזרה לספר המתכונים